Historia zespołu

Zespół Tańca Ludowego "Krakowiak" działa przy Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie od roku 1972.

Aktualnie działalność Zespołu prowadzona jest w dwóch sekcjach: baletowej i instrumentalnej.

Program artystyczny obejmuje tańce narodowe oraz tańce i przyśpiewki z różnych regionów Polski.

Członkami Zespołu są głównie studenci i absolwenci krakowskiej AWF, których łączy wspólna pasja i zainteresowanie folklorem oraz chęć przeżycia wielkiej artystycznej przygody.

W trakcie XXXV lat istnienia Zespół prezentował swój program na scenach krajowych i zagranicznych, goszcząc między innymi we Francji, Holandii, Turcji, Niemczech, Szwecji, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, na Łotwie, oraz w Tunezji. Popularyzując polski folklor taneczny i wokalny „Krakowiak” zdobył szereg nagród, spośród których najważniejsze to:

• I miejsce i nagroda na Ogólnopolskim Przeglądzie Artystycznym AWF i WSWF w Warszawie (1976);

• I miejsce i nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Aegion (Grecja 1977);

• II miejsce i nagroda na Ogólnopolskim Przeglądzie Artystycznym AWF i WSWF w Krakowie (1978);

• I miejsce i „Złota Artemida” na MFF w Efezie (Turcja 1980);

• nagroda za układy taneczne i ich wykonanie na Ogólnopolskim Festiwalu Studenckich Zespołów Pieśni i Tańca w Sosnowcu (1980);

• I miejsce na MFF w Amasji (Turcja 1983);

• wyróżnienie na MFF w De Steeg (Holandia 1986);

• nagroda za choreografię i Złota Korona Joanny d’Arc na MFF w Reims (Francja 1989 i 1995);

• I miejsce na Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w Bochum (RFN 1989);

• nagroda za choreografię i ekspresję taneczną na MFF w Bray Dunes (Francja 1993 i 1996);

• I miejsce i nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Monastyrze (Tunezja 1999);

• wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Folk del Mundo” w Jaén (Hiszpania 2002)

• wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Folkfaro w Faro (Portugalia 2004)

• wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Celestino Graca” w Santarem (Portugalia 2004)

Chronologicznie zebrane wydarzenia, tworzące historię zespołu  znalazły swoje miejsce w albumowym wydawnictwie, które ukazało się z okazji 35-lecia działalności artystycznej ZTL AWF "Krakowiak"